მე ძალიან კმაყოფილი ვარ ისტ-ის ტრენინგებით. ვისწავლე საკმაოდ საინტერესო და საჭირო მასალა.გაკვეთილის ორგანიზება ისტ-ის გამოყენებით.სასწავლო პროექტის ორგანიზება ისტ-ის საშუალებით,თვითშეფასება ისტ-ის გამოყნებით.მე შევეცდები რომ აქ ნასწავლი მასალა აქტიურად გამოვიყენო სასწავლო პროცესში.
დიდ მადლობას გადავუხდი ჩემს არაჩვეულებრივ ტრენერს ქალბატონ მარინე მურჯიკნელს.
ჩემი ბლოგი
Monday, November 24, 2014
Thursday, November 20, 2014
ტრენინგის შეფასება
დღეს ვისწავლე პროექტზე მუშაობა,დაგეგმვა,მომზადება,განხორციელება,წარდგენა და შეფასება
პროექტი
|
პროექტის სახელწოდება
|
წელიწადის თვეები
და ბუნებრივი მოვლენები
|
|
პროექტის იდეა
|
წელიწადის თვეებისა
და ბუნებრივი მოვლენების შესწავლა ინგლისურ ენაზე.ინგლისურ ენაში ლექსიკური მარაგის
გამდიდრება
|
|
პროექტის აქტუალობა
|
ინფორმაციის
მოძიების, ურთიერთთანამშრომლობის, კომუნიკაციის
უნარების განვითარება, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება და
პრაქტიკაში გამოყენება
|
|
პროექტის მიზანი
|
მოსწავლეები
მოიძიებენ ინფოტმაციას და დაახარისხებენ,
მოხდება კულტურათა
შორის დიალოგი(საკუთარ გამოცდილებას დაუკავშირონ შეძენილი ცოდნა და უნარები)
|
|
მონაწილეთა
ასაკი
|
რვა წელი
|
|
ვადები/ხანგრძლივობა
|
ორი კვირა
|
|
მოსალოდნელი
შედეგები და პროდუქტები რაც შეიძლება შეიქმნას
|
ეუფლებიან კვლევა-ძიების
უნარ-ჩვევებს, ურთიერთთანამშრომლობის, ერთმანეთთან
აზრის გაზიარების, ერთმანეთის მოსმენის უნარებს, იმდიდრებენ
ლექსიკურ მარაგს და ამავდროულად შეისწავლიან ბუნებრივ მოვლენებსა და წელიწადის თვეებს, განუვითარდებათ
პრეზენტაციის უნარები, მოეწყობა გამოფენა. შეიქმნება
პროექტის ამსახველი ფოტო-მასალა
|
|
საჭირო რესურსები
|
წიგნი, კალამი, ფერადი
ფანქრები, წებოები, თაბახის
ფურცლები თეთრი და ფერადი,დიდი თაბახიბუკი და ინტერნეტი
|
|
საგნებთან,საგნობრივ
ჯგუფებთან,ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი
|
ისტსთან, ბუნებისმეტყველებასთან, ქართულ
ენასთან
|
|
პროექტის მსვლელობა(ძირითადი
აქტივობები)
|
მასწავლებელი
კლასს აცნობს საპროექტო თემას და მიზნებს. ყოფს ორ ჯგუფად : ჯგუფებს ეძლევათ
დავალება მოიძონ ინფორმაცია ბუნებრივ მოვლენებზე და მოამზადონ პრეზენტაცია ბუნებრივი მოვლენების აღმნიშვნელი სიტყვებისა
ქართულ-ინგლისურ ენაზე. მოვლენის აღმწერი
ტესტი კი იყოს ქართულენოვანი.
პრეზენტაციის
მომზადების შემდეგ მოსწავლეები ბუნებრივიმოსწავლეები მოიძიებენ
ინფოტმაციას
და
დაახარისხებენ,
მოხდება
კულტურათა
შორის
დიალოგი(საკუთარ
გამოცდილებას
დაუკავშირონ
შეძენილი
ცოდნა
და
უნარები)
მოვლენების ფოტომასალით, ვისაც ხატვა შეუძლია დახატოს და მოძიებული
ტექსტით ამზადებენ გამოფენისათვის ფოტოკოლაჟს.
წარმოადგენენ პრეზენტაციებს და ფოტოკოლაჟს
ხდება მათი
შეფასება
|
|
პროექტის ხელმძვანელი(მასწავლებელი)
|
მარიკა კეჩხუაშვილი
|
|
ხელმძღვანელის
ელ.ფოსტა
|
Marika.kechkhuashvili@gmail.com
|
|
პროექტის ვებ-გვერდის
ბლოგი
|
http://marikakechkhuashvili.blogspot.com/
|
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
კვირის დღეები
|
სწავლების საფეხური
|
მესამე კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არის ხუთი მოსწავლე.მათ შორის
არცერთი არ არის განსაკუთრებული საჭიროების მქონე
|
მიზანი
|
ლექსიკის გრამატიკის და სამეტყველო ფუნქციების განვით
არება
ახალი ლექსიკური ერთეულების შესწავლა და კონტექსტში გამოყენება
ტექსტის მოსმენა და გაგება
მოსწავლეების თანამშრომლობა ერთმანეთთან
ელემენტარული წინადადებების შედგენა
და თარგმნა
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
|
კითხვის, მოსმენისა და
გრამატიკის უნარ-ჩვევების განვითარება
|
ესეგ მისაღწევი შედეგები
|
უცხ.დ.II.1. მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის მითითებებისა
და სავარჯიშოს უმარტივესი ინსტრუქციების გაგება.
უცხ.დ.II.3. მოსწავლეს
შეუძლია მოსმენილი ილუსტრირებული აღწერითი/ნარატიული ხასიათის ტექსტების გაგება.
უცხ.დ.II.5.მოსწავლეს
შეუძლია სიტყვების, წინადადებების გაშიფრვა-წაკითხვა.
უცხ.დ.II.7. მოსწავლეს შეუძლია სიტყვების, წინადადებების წერა.
უცხ.დ.II.9. მოსწავლეს შეუძლია უცხოური ენის ბგერების, ჟღერადობის, ინტონაციის
აღქმა, მიბაძვა-გამეორება.
უცხ.დ.II.13. მოსწავლე აქტიურადაა ჩაბმული სასწავლო პროცესში.
უცხ.დ.II.14. მოსწავლეს გამომუშავებული აქვს თანაკლასელებთან და მასწავლებელთან თანამშრომლობის
საწყისი ჩვევები.
|
კავშირი საგნებთან
|
ქართული ენა
|
წინარე ცოდნა
|
ახალი ლექსიკური ერთეულების ცოდნა,
გრამატიკული მასალის განგრძობითი დროის ცოდნა
|
რესურსები
|
პოსტერები,წიგნი,CD,კომპიუტერი,დაფა,ცარცი
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა:მისალმება
წინა მასალის გამოკითხვა კითხვების
საშუალებით.მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს აღწერონ სურათი იმისდა მიხედვით თუ
ვინ რას აკეთებს.
B ფაზა:მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ
კვირის დღეები მშობლიურ ენაზე და დაახარისხონ ისინი სამუშაო და არასამუშაო
დღეების მიხედვით.გაკვეთილის თემიდან გამომდინარე კვირის დღეებს ანაწილებენ
მუშაობის და საქმიანობის მიხედვით.
მასწავლებელი უხსნის მოსწავლეებს ტექსტში გამოყენებულ
უცხო სიტყვებს და კვირის დღეებს ინგლისურ ენაზე.
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს ფლეშკარდზე
აღწერონ სურათები თუ რომელ დღეს რას აკეთებენ ტექსტის გმირები.
მოსწავლეები ყურადღებით უსმენენ ტექსტს და
აკვირდებიან წარმოთქმას.ტექსტის მოსმენის შემდეგ თითოეული მოსწავლე კითხულობს და
არჩევს ტექსტს.
მასწავლებელი მოსწავლეებს ჰყოფს ორ ჯგუფად და
ავალებს მათ დაუსვან მოწინააღმდეგე ჯგუფს კითხვები ახალი ტექსტიდან,მაგალითად
რას აკეთებენ ემი და სემი სამშაბათს?
C ფაზა:
მასწავლებელი ავალებს მოსწავლეებს რომ გამოიყენონ წინასწარ გამზადებულ ტესტში ტექსტში გამოყენებული
უცხო ზმნები და ჩასვან ისინი შესაბამის დროში,ისწავლონ კვირის დღეები და დაწერონ
საკუთარ თავზე ბებიასთან და ბაბუასთან გატარებული ერთი კვირა-თუ რომელ დღეს რას
აკეთებენ.
|
შეფასება
|
მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს მიმდინარე
განმავითარებელი შეფასებით.
|
Saturday, November 15, 2014
შეფასების რუბრიკა
|
კრიტერიუმები
|
დაბალი
|
საშუალო
|
მაღალი
|
|
იცის ახალი ლექსიკური ერთეულები და იყენებს
კონტექსტში
|
იცის ახალი
ლექსიკური ერთეულები და ვერ იყენებს კონტექსტში
|
იცის ახალი
ლექსიკური ერთეულები და ხარვეზებით იყენებს კონტექსტში
|
იცის და იყენებს
ახალ ლექსიკურ ერთეულებს კონტექსტში
|
|
ისმენს ტექსტს და იყენებს
წარმოთქმისას სწორ ინტონაციებს
|
ისმენს ტექსტს
მაგრამ ვერ წარმოთქვამს სწორი ინტონაციით
|
ისმენს ტექსტს
და წარმოთქვამს შეცდომებით
|
ისმენს ტექსტს
და წარმოთქვამს სწორი ინტონაციით
|
|
ადგენენ და თარგმნიან
ელემენტარული წინადადებებს
|
თარგმნიან ხარვეზებით,
მაგრამ ვერ ადგენენ ელემენტარულ წინადადებებს
|
თარგმნიან და
ადგენენ ელემენტარულ წინადადებებს შეცდომებით
|
ადგენენ და
თარგმნიან ელემენტარულ წინადადებებს
|
ტრენინგის შეფასება
მე ძეალიან კმაყოფილი ვარ ისტის ტრენინგებით,როგორც პირველი ასევე მეორე ეტაპით.ვისწავლე ბევრი საინტერესო რამ.მეორე ეტაპზე დავრეგისტრირდი Lemmil-ზე.ვისწავლე გაკვეთილის გეგმის შედგენა,შეფასება და კიდევ ბევრი რამ.
Subscribe to:
Comments (Atom)